HomeREADERSTURKISH BUSINESS & ECONOMYTürkiye, Brezilya, Endonezya gibi bölgesel güçlerin rolü artacak, Jeffrey Sachs

Türkiye, Brezilya, Endonezya gibi bölgesel güçlerin rolü artacak, Jeffrey Sachs

Jeffrey Sachs

Dünya tek kutupluluktan yeniden çift kutupluluğa doğru ilerliyor. Bu durum küreselleşmeye ve dünya ekonomisine nasıl yansıyacak?

Aslında, Türkiye dahil birçok ülkenin genişleyen bir rol oynadığı ve ABD’nin rolünün göreceli olarak azaldığı bir çok kutupluluğa doğru ilerliyoruz. Türkiye, Brezilya, Endonezya gibi bölgesel güçler önümüzdeki dönemde daha fazla rol oynayacak. Benim görüşüme göre, Türkiye‘nin stratejisi bölgesel işbirliği (bir şekilde Doğu Akdeniz‘de de Yunanistan ile olan bölünmeyi aşmak) ve ABD, Çin, AB ve diğerleri dahil olmak üzere tüm büyük güçlerle iyi ilişkilere dayalı olmalıdır.

Doğu Akdeniz, Orta Doğu ve Batı Asya ülkeleri (İran dahil) bölünmüşlüklerini aşabilirlerse, faydaları çok büyük olacaktır. Bu, uzun süredir devam eden bölünmelerin iklim değişikliği ve ekonomik kalkınmaya yönelik çözümleri engellediği dünyanın çoğu bölgesinde geçerlidir. Bu durum, uzun süredir devam eden bölünmelerin ekonomik kalkınmaya yönelik çözümleri engellediği dünyanın diğer bölgeleri için de geçerlidir. Ülkeler, ABD‘nin Çin‘e karşı kendi yanında yer almaya zorlama girişimlerine direnmelidir. Bu tür bölücü politikalar dünya için çok kötü ve küresel barış için tehlike oluşturuyor.

 


Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here


Most Popular