HomeMAINThe poet Taşlıcalı Yahya and Suleiman the Magnificent

The poet Taşlıcalı Yahya and Suleiman the Magnificent

The poet Taşlıcalı Yahya and Suleiman the Magnificent. The poet Taşlıcalı Yahya and Suleiman the Magnificent. The poet Taşlıcalı Yahya and Suleiman the Magnificent. 

Suleiman the Magnificent: Come

Poet Taşlıcalı Yahya: My Sultan

Suleiman the Magnificent: Did you write this elegy?

Poet Taşlıcalı Yahya: I don’t know if someone reads it, if it will have an effect or if it will be enough to console the pain, my Sultan. But my strength was only so much. My neck is thinner than a hair in front of your judgment, my Sultan. I didn’t have the chance to die like a soldier, at least let me die like a poet.

Suleiman the Magnificent: Your pen is strong.Your poems are beautiful.  This is your duty in this world. I do not know when and how my Almighty Lord will take your soul, but be assured that you will die as a poet. As long as I am alive, no one can accuse you of this elegy.

after minute 7:22

………………………………

Taşlıcalı Yajya

Şair Taşlıcalı Yahya ve Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman: Gel

Şair Taşlıcalı Yahya: Hünkarım

Kanuni Sultan Süleyman: Bu mersiyeyi sen mi yazdın

Şair Taşlıcalı Yahya: Birileri okur mu tesiri olur mu acıları teselli etmeye yeter mi bilmem Hünkarım. Lakin gücüm ancak bu kadarına yetti. Hükmünüz karşısında boynum kıldan ince Hünkarım. Bir asker gibi ölmek nasip olmadı hiç değilse bir şair gibi öleyim.

Kanuni Sultan Süleyman: Kalemin kuvvetli şiirlerin ala senin de bu alemdeki vazifen buymuş demek ki. Yüce Rabbim senin canını ne vakit ne şekilde alır bilemem lakin emin ol bir şair olarak öleceksin. Ben sağ olduğum müddetçe hiç kimse seni bu mersiye için itham edemez sana ceza veremez şimdi var git yoluna bir daha da karşıma çıkma.

7:22 den sonra
Kalemin kuvvetli
Şiirlerin güzel

 

 


Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular