HomeBEYOND TURKEYAMERICASTürklerin Tarihi

Türklerin Tarihi

Hong Kong’un önemli İngilizce günlük gazetelerinden South China Morning Post gazetesi Chinese History başlığı altında Çin tarihinden bilgiler vermektedir. Çinlilerin tarihi konusu burada önemlidir. Böyle bir başlık altında sadece Çin Halk Cumhuriyeti’nde değil fakat Çinlilerin yaşadığı başka ülkelerden de Çin tarihi ile ilgili, Çinlilerin tarihi ile ilgili bilgiler verilmektedir.
Şimdi kendimize dönüp baktığımızda ise ülkemizde ise önemli olan belli popüler tarihi yazarlardır. Konu olarak ise Osmanlı Tarihi başlığı altındadır. Fakat Türklerin Tarihi başlığı altında değişik ülkelerden, Türklerin yaşadığı değişik ülkelerden verilen tarihi bilgilere rastlanmamaktadır
Türkler tarihleri boyunca üç kıtadaki değişik coğrafyalarda değişik ülkelerde yaşamışlardır bu ülkelerde biriken kültürel eserler sözkonusudur, fakat bu bu konular Türklerin Tarihi başlığı altında toplumun gündemine getirilmemektedir.
Ayrıca çıkan aylık dergilerin isimleri sadece Tarih Dergisi olarak adlandırılmaktadır.
South China Morning Post gazetesinin yaptığı tarzda Türk kültürel mirasının  paylaşılmasına rastlanmamaktadır. Bu ise Türk kimliğinin sadece Türkiye’ye özgü olduğu algısını derinleştirmektedir.
Burada bölünmüş bir zihin söz konusudur. Çinlilerin Tarihi kavramındaki bütünlüklü bakış tarzında bir bilinç ve kimlik söz konusu olmadığından ötürü Türklerin Tarihi şeklinde bir isimlendirme ve kültür paylaşımı söz konusu değildir.
Türklerin tarihinde sanat, kültür, edebiyat, düşünce, felsefe gibi çok değişik alanlarda yaratılan eserler söz konusudur ve bunların paylaşımı Türkler için önemli, zenginliğin kazanımı şeklinde ortaya çıkacaktır.
iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
O hong Kong’un önemli İngilizce günlük gazetelerinden saat aynı post gazetesi chinese History başlığı altında Çin tarihinden bilgiler vermektedir. Çinlilerin tarihi konusu burada önemlidir. Böyle bir başlık altında sadece Çin halk Cumhuriyeti’nde değil fakat Çinlilerin yaşadığı başka ülkelerde ben de Başka ülkelerden de Çin tarihi ile ilgili Çinlilerin tarihi ile ilgili bilgiler verilmektedir.
Şimdi kendimize dönüp baktığımızda ise biz de burada önemli olan belli popüler tarihi yazarlarıdır. Konu olarakta Osmanlı tarihi başlığı altındadır. Fakat genişliğin ediyorum türklerin tarihi başlığı altında değişik ülkelerden türklerin yaşadığı değişik ülkelerden verilen tarihi bilgiler rastlanmamaktadır
Türkler tarihleri boyunca üç kıtadaDeğişik coğrafyalar da değişik ülkelerde yaşamışlardır burada biriken kültürel eserler sözkonusudur fakat bu bu konular türklerin tarihi başlığı altında bir tekrarca servisi olarak. Verilmemekte da
Ayrıca çıkan dergiler de aylık dergiler ve dergi başlıkları çoğunlukla dergi isimleri tarih sadece tarih olarak adlandırılmaktadır.
Sana China Morning Post gazetesinin yaptığı veya kültürel mirasın genişliğinemiyor biçimde paylaşılmasıdır.
Burada bölünmüş bir zihin söz konusu değil diyorum. Çinlilerin tarihi. Fakat biz de ise böyle bir bilinç ve kimlik söz konusu olmadığından ötürü türklerin tarihi şeklinde bir isimlendirme ve kültür paylaşımı söz konusu değildir.
Burada bizeEnjekte edilen ise çok değil çok iyiler. Çünkü devletler Türkiye cumhuriyeti hangi 1.Türk türlerTürklerin tarihinde sanat kültürü edebiyat düşünce felsefe çok değişik alanlarda yaratılan eserler söz konusudur ve bunların paylaşımı Türkler için önemli, zenginliğin kazanımı şeklinde ortaya çıkacaktı

Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular