HomeMAINSanatçı Devlet Adamlarımız

Sanatçı Devlet Adamlarımız

Türk devlet adamları Göktürk’lerden başlamak üzere her zaman sanatçı özelliklerini de öne çıkarmak istemişlerdir. Türklerin geleneksel sanatı olan şiir sanatı Hanların Hakanların sultanların padişahların eserlerinde dile gelmiştir.

Kutsadıkları bir kurum olan devleti en yüksek bir insan faaliyeti olan sanat ile her zaman özdeşleştirmişlerdir.

Türk devlet adamlarının sanatkâr ve sanatsever olmalarının arkasındaki tek önemli gerçek ise bilgelik kavramıdır. İlk yazılı eserleri olan Kutadgu Bilig’i 6000 küsür dize ile şiirleştirmişler ve devlet adamlarının muhakkak bilge vasıfta olmaları gerektiğini düşünmüşlerdir. Ve bilgelik vasfının da önemli karakteristik özelliklerinden bir tanesi de sanattır.

Göktürkler devrinde kolpa saz çalanlar ve ozanlar bilge olarak adlandırılmışlardır. Şiir hem ses hem de saz ile seslendirildiğinde ruhlardaki ve gönüllerdeki bilgelik tellerine de dokunmaktadır.

Anlaşılan o ki iletişimin önemi açısından devletin temelinde bilgelik kavramı yer almaktadır. İletişim açısından ise sanat insanların gönüllerine ulaşma konusunda en etkili ve önemli bir yol göstericidir.

Devlet yönetme sanatını Kutadgu Bilig olarak adlandırarak kitaplaştıran Türkler böylece bilgeliğe de vurgu yapmışlardır.

Tiyatro ve Şiir: Güç sanatları

Bilge Kişiler Tabakası

IMG_0429.jpeg


Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here


Most Popular