HomeBUYERSBooksRumeli ve Edebiyatımız

Rumeli ve Edebiyatımız

1 Necati Cumalı’nın romanlarında anlatılan kişiler Yaşar Kemal’in İnce Mehmet romanında anlatılan kişilerin ataları dedeleri, çünkü Rumeli’ndeki Türkler hepsi yörük kökenlidir ve Toroslardaki yörükler daha sonra Osmanlı tarafından Rumeli’ne iskan ettirilmiştir, 1400’lerden başlayarak.

2 Babam tarafından da dedemin soyu o tarihlerde Saruhan Beyliğinden Filibe’ye tuz yasağı nedeniyle iskan ettirilmiş soyadım da oradan geliyor. Rodoplarda gül ve tütün ticareti yaptığı için Aga imiş. Ağa değil. Zengin kişi anlamında.

3 Romancılarımız eğer Rumeli’yi anlatsalardı bizden de efsaneler çıkardı, Yüzükleriin Efendisi gibi sinema filmi dahi olurdu. Efsane kişilikler çıkardı. Orhan Kemal’in bir tarafı Şumnu Bulgaristan, Sabahattin Ali ise Gümülcine Yunanistanlı, ama eserlerinde Rumeli yok.

4 Ayrıca Makedonya konusunda ve buna diğer Balkan ülkelerini de ilave edebiliriz hepsinin dışarda parçaları vardır. mesela Makedonya o zamanki üç parça Vardar Makedonyası, Ege Yunan Makedonyası ve Bulgaristan Prin Makedonyası. Ben bunu bugünkü dört ülkeye dağılmış durumdaki Kürtlerin kaderine benzettim. Makedonya sonunda üç parçalı olarak kalmaya devam etti. İMRO örgütü bu şekilde amacına ulaşamamış oldu. Tam tersine alabildiğine genişleyen bir Yunanistan çıktı ortaya. Osmanlı Makedonyasını da yutmuş bulunuyordu zaten.

5 Ayrıca 1902 yılında zirveye çıkan Makedonya ve Bulgaristan’daki tehdiş hareketlerinin neticesinde konuyu inceleyen Osmanlı devleti, ayaklanmaların temelinde özellikle Bulgarların kurduğu jimnastik kulüplerinin yattığını düşünerek 1903 yılında Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nü kurarak karşıt bir güç yaratma yoluna da gitmiştir.

 

Previous article
Next article
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular