HomeMAINOrta&Güney Asya

Orta&Güney Asya

Orta&Güney Asya Orta&Güney Asya Orta&Güney Asya Orta&Güney Asya Orta&Güney Asya

Temel olarak dünyanın merkezi Avrasya stratejisini uygulayan ABD bu çerçevede Hind kıtası ülkelerini güney Asya başlığı altında ve Orta Asya ülkeleri mi, Dışişleri Bakanlığında aynı departman içerisinde değerlendirmek dedim. Böylelikle güneyden kuzeye kuzeyden güneye diyorum ABD’nin etki ve ilgi alanın yaratılmış olan. Halbuki ya her iki alanda da soy bağlarının alabildiğine mevcut olduğu iki alanda da çok cılız yaklaşımlar da bulunmaktadır Asiye’nin bu orta ve güney sağlığımda Türkiye hemen hemen yok gibidir.
Tabi ABD tarafından hesaba katılmayan denklemi içerisine alınmayan kuzeydeki Rusya’da bu iki Asya bölgesinin etkileşimi içerisine alınabilecektir ülkemiz tarafından o şekilde yine Asya Orta Asya ve Rusya iktisadi bağları kuvvetlendirirmiş olacaktır. Rusya üzerinden de tekrar Türkiye’ye bir çevrim Türkiye’den Güney Afrika’ya bir çevrim ve oradan tekrar Hint Okyanusu üzerinden günaha sebep oldu Güney Asya Orta Asya ve Rusya etkileşimi. Bu son derece üretken bir döngüden özellikle güne Asya pazarının artan nüfusu ve büyüme özellikleri dikkate alınmalıdır.
Üniversitede beş ülke Türkistan da beş ülke içerisindeki Türk devletçiklere de hesaba katıldığında ayrıca Rusya ve Hindistan’ın geleneksel dostluk politikası incelendiğinde burası Türkiye için çok önemli bir açılım olacaktır
ABD dışişleri bakanlığı güney ve Orta Asya’yı grupaj yapmış. Doğrusu bu. Biz ise Türkistan ve Hind altkıtasını birlikte düşünemeyiz. Orta ve Güney Asya‘yı Çin ve Rusya’ya karşı konumlandıracak ABD.
Donald Lu, the top US diplomat for South and Central Asia. Donald Lu (born 1966) is a United States diplomat serving as Assistant Secretary of State for South and Central Asian Affairs since 2021. He previously served as both the United States Ambassador to Kyrgyzstan from 2018 to 2021 and the United States Ambassador to Albania from 2015 to 2018.

 


Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
Previous article
Next article
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular