HomeBEYOND TURKEYKuzey-Güney Diyaloğu

Kuzey-Güney Diyaloğu

Kuzey-Güney Diyaloğu Kuzey-Güney Diyaloğu Kuzey-Güney Diyaloğu Kuzey-Güney Diyaloğu Kuzey-Güney Diyaloğu

TESPİT: Bu açılardan yaklaştığımızda yirmi birinci yüzyılın yeni gelişmeleri karşısında Türkiye’nin önünde gözüken kuzey-güney diyaloğudur. Bu diyalog içerisinde kuzeyde Rusya ve Türkistan güneyde ise Afrika ve Hindistan gelişme bölgeleri olarak gözükmektedir. Çünkü güneyde Afrika ve Hindistan kalkınma hızları çok yukarılara doğru çıkmaya başlamıştır.

SORU: Kıtasal performansta en önde olduğumuz kıta hangisidir?

Sevgili dostlar merhaba. Bugün 22 Mayıs 2022 Pazar. İstanbul’da havalar sıcaklaşmaya başladı. Ve sizlerle Kuzey Güney diyaloğu konusunu kısaca dört beş dakika içerisinde konuşacağız. Türkiye’nin konumlandığı nokta sürekli olarak Batı Doğu arasında bir köprü olarak tanımlanmıştır. Fakat bu köprü olma pozisyonunda Türkiye batıdan dışlanırken doğuda da kendisine bir yer bulamamaktadır.

Doğudaki sınır komşusu İran da aslında doğudaki batıdır. Ve Türkiye’ye diyalog kapılarını sürekli olarak kapatmaktadır. Bir iş birliği söz konusu olamamaktadır.

Afrika’da bir nüfus patlaması söz konusudur. Ve Hindistan’da da kalkınma hızları Çin’in önüne geçmeye başlamışlar. Şimdi biz Hindistan’dan baktığımız zaman olaya Hindistan’ın kuzeyinde Türkistan ve Rusya yer almaktadır. Fakat Hindistan ile Türkiye arasında gerçek anlamda bir iş birliği ve diyalog Pakistan nedeniyle söz konusu olamadığı için Hindistan Rusya’ya ulaşamamaktadır. Ulaşabileceği tek kanal vardır. O da Türkiye’deki boğazlar üzerinden Karadeniz’e çıkıp Rusya’yla iş yapmak. Bu işbirliği kanalının açılması son derece önemlidir.

Rusya, Türkistan Hindistan ve Afrika. Bu bir çevrimdir. Ve bu bu çevrim batı doğu çizgisinde söz konusu olamamıştır. Baktığımız zaman rakamlara Türkiye’nin ihracatı büyük çapta batı ülkelerine gerçekleştirilmiştir. Güneydeki ve doğudaki ülkelere olan ihracat ise düşük sayılardadır. Fakat Batı ile olan bu dış ticaret ilişkisi neticede siyasi bir birliktelik getirememiştir, Türkiye Avrupa Birliği’nden dışlanmış taraftır.

O açıdan bir de Rusya ve Hindistan arasında gelişmekte olan ve kesilmeyen Ukrayna savaşı nedeniyle kesintiye uğramayan iş birliğini hesaba kattığımızda Türkiye açısından yeni ufukların kuzey-güney diyaloğunda olduğu açıkça gözükmektedir. Burada tabii Çin faktörü de devrededir. Fakat Türkiye’nin Çin ile yapabileceği bir iş birliği söz konusu olamaz. Çünkü bizim oraya ihracatımız üç milyar seviyesinde bile değildir.

İthalatımız ise otuz milyar dolarları aşkındır ve buradan biz zararlı bir konumdayız. Bu açıdan biz gelişme aksını batı doğu değil de Kuzey Güney tarzında görüyoruz.

Sevgili dostlar yine kıtalar açısından ihracat performansımıza Türkiye’nin performansına baktığımızda güneyde yer alan Afrika kıtası en başta yer almaktadır. Kıtaların ithalat tedarikinden aldığımız pay itibariyle en başta yüzde 3.4 ile Afrika kıtasından aldığımız pay en başta yer almaktadır ve Afrika’nın ithalat yaptığı ülkeler arasında sekizinci sırada bulunmaktayız.  Fakat Gümrük Birliği ile ilişkide bulunduğumuz Avrupa kıtasından aldığımız pay yüzde 1.7’dir. Yani Afrika’nın yarısıdır. Bu kayda değer bir konudur. İlerleyen zamanlar içerisinde Afrika’nın ithalatından aldığımız pay daha da yukarılara çıkacak tabii.

Yönler açısından baktığımızda batı ve doğu bir çelişki olarak gözükürken kuzey ve güney ise birbirlerine katkıda bulunmaktadır. Tabii ki burada merkez ülkenin Türkiye olması kaydıyla kuzeydeki Rusya Türkistan ve güneydeki Afrika ve Hindistan birbirlerine katkıda bulunmuş olacaklardır.

 

 


Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here


Most Popular