HomeBEYOND TURKEYAMERICASAvrupa-Asya Birliği Vizyonu

Avrupa-Asya Birliği Vizyonu

Avrupa-Asya Birliği Vizyonu Avrupa-Asya Birliği Vizyonu Avrupa-Asya Birliği Vizyonu Avrupa-Asya Birliği Vizyonu
Atlantik ve Pasifik Okyanusları ile çerçevelenmiş Amerika Birleşik Devletleri bir kıta devletidir ve kendisini bu şekilde güvende hissettiğinden tüm dünyanın denizlerini açılmışlar ve bir dünya devleti haline gelmişlerdir. Burada uyguladıkları strateji de aynı şekilde Atlantik ve Pasifik Okyanusları tarafından çerçevelenmiş Avrasya kıtası‘nı kontrol altında tutmak şeklinde olmuştur. Öncelikle, bu kıtadaki mevcut yarığı bölünmeyi Avrupa Asya şeklinde daha da tetiklemişler ve ülkeleri böl yönet politikasını izlemişlerdir. Burada kurucu olan 52 eyaletlik Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucu eyaletleri, batı kıyısında yer alan 13 eyalettir.
Bu modele göz attığımızda aynı şekilde Avrasya kıtasında Türk Devletler Teşkilatı bünyesinde yer alan 8 üye devlet pekala aynı fonksiyonu görerek Avrupa Asya birliğini ortaya çıkarabilecek teşkilatçılık gücüne sahiptirler. Türkiye’nin vizyonu Avrupa Asya birliği olmalıdır. Avrupa birliği ve Şanghay birliği bölünmüş yapılardır. Avrasya‘dan bahsettiklerinde koca ana kıtada, kendi ilgi alanlarını yönetebilecekleri alanları söz konusu etmektedirler. Rusya’nın, Avrupa’nın, Çin’in kendilerine göre bir Avrasya tasarımı vardır. Bu farklı tasarımlar ise Avrasya kıtasının tamamını kapsamamaktadır.
Türkiye’deki siyasetçiler şimdiye kadar Avrupa birliği yalanı ile toplumu oyalamışlardır. Ardından Avrasyacılık diye adlandırılan Rusya menşeli bir hareket başlatılmıştır. Bu arada Amerika’nın Büyük Orta Doğu projesinin eş başkanlığını da üstlendik, daha sonra Turan birliğinden de bahsedilmeye başlandı. Bunlar tamamen iç politikadaki siyasete endeksli projelerdir. Hiçbir vizyon içermeyen bu söylemler için politikacıların hiçbir kaygıları da yoktur.
Bu durumda Türk devletinin binlerce yıllık tarihinden gelen tecrübesini uygulamaya alarak Avrupa Asya birliği vizyonunu harekete geçirmesini özlemle bekleyeceğiz.
724 tarihli bilgi Tonyukuk yazıtında okyanustan söz edilmektedir. Talaylara sefer yaptım sözü Pasifik okyanusuna işaret etmektedir. Hunların tarihi Pasifik Okyanusu kıyılarından Ohotsk Denizi kıyılarında başlamıştır.
Türklerin kültür coğrafyası tamamen okyanuslarla çevrili bir alanda Atlantik Okyanusu kıyısında Meksika’daki saat kulesinden, Pasifik Okyanusu kıyısında Japonya’daki Şehitliğimize ve kuzeyde İsveç’teki şehitliğimizden, güneyde Atlantik Okyanusu kıyısında Güney Afrika’daki camimize kadar, Türkler okyanuslarla çevrili bir alanda kültürel eserlerini dünyada miras olarak yaşatmaktadırlar.
Bizlere düşen bu kültür coğrafyası mirasını kıtasal siyasi birlik içerisinde değerlendirmektir. Avrupa-Asya Birliği vizyonu ile birlikte Türkiye, Atlantik ve Pasifik Okyanusları ile çevrelenmiş geniş bir kıtasal alanda, çöken ABD’nin okyanuslarla çerçevelenmiş rolünün yeni sahipliğini üstlenecektir.
Ufkumuzda okyanuslar olmalıdır. Talay, Bilge Tonyukuk mirasıdır.

Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here


Most Popular