HomeMAINYenikapı'da uluslararası fuar merkezi açılmalı

Yenikapı’da uluslararası fuar merkezi açılmalı

  
Turist Beylikdüzü’ne gidemez, Yenikapı’da uluslararası fuar merkezi açılmalı
Şair, yazar Levent Ağaoğlu, Beylikdüzü ve Atatürk Havalimanı bölgesindeki fuar merkezlerinin ulaşım zorluğu nedeniyle yerli ve yabancı ziyaretçiler için cazibesini kaybettiğini özellikle kültür, sanat, teknoloji, turizm konulu fuarların Tarihi Yarımada sınırları içindeki Yenikapı’da açılması gerektiğini söyledi.
Kültür Sanat
Giriş Tarihi : 04-01-2023 13:23
Turist Beylikdüzü'ne gidemez, Yenikapı'da uluslararası fuar merkezi açılmalı

Şair, yazar Levent Ağaoğlu, Beylikdüzü ve Atatürk Havalimanı bölgesindeki fuar merkezlerinin ulaşım zorluğu nedeniyle yerli ve yabancı ziyaretçiler için cazibesini kaybettiğini özellikle kültür, sanat, teknoloji, turizm konulu fuarların Tarihi Yarımada sınırları içindeki Yenikapı’da açılması gerektiğini söyledi.

Yenikapı için Hong Kong modelini öneren şair, yazar Levent Ağaoğlu, hayalindeki fuar merkezi hakkında şu bilgileri verdi:

“2000’li yılların başlarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan İstanbul Metropoliten Tarihi Yarımada Planlaması’nda, Tarihi Yarımada’nın kültür, sanat, turizm merkezi olması kararlaştırılmıştı. Bu plan uygulanıyor ve Tarihi Yarımada sokaklarındaki değişim hissediliyor. Ancak bu planlamada Tarihi Yarımada’ya gelen milyonlarca yerli ve yabancı turistin etkileşime gireceği uluslararası standartlarda bir fuar merkezi yok.

Tarihi Yarımada sınırları içinde yer alan Yenikapı, uluslararası fuar merkezi için ideal bir yer. Miting ve toplanma alanı korunarak Hong Kong’daki gibi yeni bir fuar merkezi yapılmalı. Hong Kong fuar merkezinin konumu bizim Yenikapı’ya çok benziyor. Burada sadece kültür, sanat, teknoloji, turizm konulu fuarlar açılmalı. Deniz yolu, raylı sistemler, karayolu imkanları ve Tarihi Yarımada ile yürüme mesafesindeki bu lokasyon uluslararası bir fuar merkezi için mükemmel bir yerdir.

İstanbul’a gelen yerli ve yabancı bir turist bir kültür, sanat fuarı için Beylikdüzü’ne, Yenibosna’ya gidemez ama yürüyerek Yenikapı’ya gelir. En büyük hayallerimden biri milyonlarca ziyaretçi çekecek Yenikapı fuar merkezinin açılmasıdır. Böyle bir fuar merkezinin kültür, sanat dünyamıza maddi anlamda çok büyük katkıları olacaktır.”

Ağaoğlu, Beylikdüzü ve Atatürk Havalimanı bölgesindeki fuar merkezlerinde diğer sektörlere yönelik fuarların devam etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı


Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here


Most Popular