HomeBEYOND TURKEYASIATürkçe ve Arapça

Türkçe ve Arapça

Bilindiği üzere Türklerin konuştuğu diller ülke kimlikleri üzerinden adlandırılmaktadır Özbekçe, Kırgızca, Kazakça ve benzeri gibi. Türkçe olarak sadece Türkiye Türklerinin konuştuğu dil anlaşılmaktadır.

Arapça ise 25 ülkede Arapların konuştuğu dil olarak adlandırılmaktadır. Aralarında ciddi farklar olmasına rağmen konuşulan dil Arapça olarak nitelenmektedir.

Aşağıdaki 25 ülkenin halkı Arapça konuşur ve resmi dilleri Arapçadır.

1-Bahreyn
2-Birleşik Arap Emirlikleri
3-Cezayir
4-Cibuti
5-Çad
6-Etiyopya
7-Fas
8-Filistin
9-Irak
10-Katar
11-Komorlar
12-Kuveyt
13-Libya
14-Lübnan
15-Mısır
16-Moritanya
17-Batı Sahra
18-Suudi Arabistan
19-Somali
20-Sudan
21-Suriye
22-Tunus
23-Umman
24-Ürdün
25-Yemen

Her iki dil arasındaki bu adlandırma yaygınlığı ile ilgili fark konusunda akla gelen ilk sebep ise emperyalist ikizlerdir. Rusya, Türkleri değişik adlar altında toplayıp böylece bölerek Türkistan’ı parçalarken, İngiltere ise Arapları aynı kumaştan kesilen renklerdeki bayraklar  ve cetvelle çizilmiş sınırlar ile Türklere karşı birleştirme stratejisini uygulamıştır. Bunun neticesinde Türklerin dilleri ve kimlikleri Rusya tarafından parçalanırken, İngiltere ise Arapların dillerini ve kimliği birleştirmiştir.

Arap Birliği ikinci Dünya Savaşından sonra 1945 yılında hayat bulmuş ise de, Türk Devletler Teşkilatı ise 2022 yılında neredeyse 80 yıla yaklaşan bir sürenin ardından filizlenmeye başlamıştır.
Dinleri, dilleri ve kimlikleri, birörnek bayrakları ile teşvik edilen Arapların aksine Türkler ise farklılaştırılan diller, mezhepler ve tarikatlar içerisinde, bölünüp parçalanmış bir din ve sorgulanan sürekli vurgulanan bir ümmet anlayışı içerisinde yok edilmeye çalışılan bir kimlik bunalımı ile yüz yüze bıraktırılmıştır.
Emperyalizm işini bilmektedir.
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular