HomeMAINTürk ve Dünya Üniversitelerinde Araştırılacak Öncelikli Doktora Tez Konuları

Türk ve Dünya Üniversitelerinde Araştırılacak Öncelikli Doktora Tez Konuları

Türk üniversitelerinde seçilen doktora tez konuları arasında Türk kültür ve tarihi konularında hiç işlenmeyen Tonyukuk ve benzeri düşünürlerimiz ve devlet adamlarımız vardır. Bu inanılmaz bir aymazlıktır.

Demek ki tez konularının seçiminde bir çarpıklık söz konusudur. Ayrıca yurt dışında doktora tezi yapan tüm öğrencilerin seçtikleri konular maalesef yine Türkiye, Osmanlı imparatorluğu ve benzeri kendi iç konularımızdır.

Öğrencinin bulunduğu ülke ile ilgili diyelim ki Hindistan’da bulunuyor öğrenci orada doktora yapıyor Hindistan‘daki Türkler konusu hiçbir şekilde işlenmemektedir bu inanılmaz bir kısır döngüdür ve yabancılaşmadır.

Öğrenci buradan gönderilirken kendisine konu seçimi konusunda bir yönlendirme yapılmalı ve yurtdışında bulunduğu ülkedeki üniversite nezdinde bu konu için kulis yapılmalı ve takip edilmelidir.

Ülkemizde ikamet eden yabancı bilim adamları bizlerle ilgili konuları kitaplaştırırken neden yurtdışındaki bilim adamlarımız bulundukları ülkelerle ilgili yayınlar yapmamaktadırlar. Bu dış dünyaya olan ilgisizliğimizin tipik bir göstergesidir.

 

 

 


Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here


Most Popular