HomeBUYERSBooksŞiir girmeyen eve doktor girer

Şiir girmeyen eve doktor girer

Şiir girmeyen eve doktor girer
Kelimelerin iyileştirici etkisi uzun zamandır bilinmekte. M.Ö. 4 bin yılına kadar eski Mısırlılar papirüs üzerine kelimeler yazdılar, bunları sıvı içinde erittiler ve bir ilaç olarak hastalara verdiler.
Anlamlı yazmanın sağlığa olan faydalarını hepimiz biliyoruz. Yazı gibi şiir de zihinsel sağlığı iyileştirmenin harika bir yolu olarak kabul edilmiştir.
Şiirin terapötik amaçlarla kullanılması, Şamanların bir bireyin veya kabilenin refahı için şiirler söylediği ilkel ayinlere kadar uzanır. Mental bozukluklar için tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılması M.S. 2. yüzyılda Soranus adlı bir Yunan hekime kadar izlenebilir. Bugün, bazı terapistler, hastalarında iyileşmeyi kolaylaştırmak veya kişisel gelişimi desteklemek için şiir okuma veya yazmayı kullanıyor.
KELİMELERE SIĞININ
Siz de kendinizi kırılmış hissedebileceğiniz zor zamanlarda kelimelerin gücüne sığınabilirsiniz. Özellikle de şiir okumak, dinlemek ve yazmak akıl sağlığımıza iyi geliyor.
Levendname isimli şiir kitabının yazarı şair, yazar ve düşünür Levent Ağaoğlu, şiir yazmanın hatta şiir yazmaya çalışmanın ruh sağlığına birçok faydası olduğunu söylüyor. Duygularınızı şiirsel bir şekilde ifade etmenin bedeniniz, zihniniz ve ruhunuz üzerinde tamamen büyülü bir etkiye sahip olduğunu belirten Levent Ağaoğlu, şiirin sağlık potansiyeline dair şu bilgileri verdi:
ŞİİRİN 6 FAYDASI
“Şiir yazarken kafanızı yormanız, metaforlar ve imgeler üzerinde çalışmanız gerekir. Şiir yazmak, yaratıcı düşünceyi geliştirmeye yardımcı olur. Daha yaratıcı olursunuz ve daha fazla düşünmeye başlarsınız. Bu beyniniz için harika bir egzersizdir ve zihninizi hayattaki diğer korkunç şeylerden uzaklaştırmaya yardımcı olur.
Şiir yazmak, acınızı dışa vurmanıza yardımcı olur ve bu nedenle kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Dünyanın en ilham verici şiirlerinden birçoğu acıyı en güzel şekilde ifade etmiştir. Kaybettiklerinizi şiirle anmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
Yalnızlıkla başa çıkmak veya belirsizlikle yüzleşmek olsun, şiir bir hastanın esenliğine, güvenine, duygusal istikrarına ve yaşam kalitesine fayda sağlayabilir.
Şiir stres, travma ve keder dönemlerinde rahatlık sağlama ve ruh halini yükseltme konusunda işe yarar.
Şiir, depresyon semptomlarıyla mücadele etmenin yanı sıra hem kronik hem de ameliyat sonrası fiziksel ağrıyı azaltır.
Şiir ruh halini, hafızayı ve çalışma performansını iyileştirir. Şiir, yaratıcı düşünceyi ve bilişsel uyarımı artırır. Şiir, hafızanın sağlam kalmasına yardımcı olur, erken bunamayı engeller.
HAYATINIZDA DAHA ÇOK ŞİİR OLSUN
Okuyun, yazın ve dinleyin. Yazmaya başlamak için resmi bir eğitime ihtiyacınız yok. Sadece yazın, okuyun veya dinleyin. Şiirin fiziksel ve ruhsal sağlık yararları hakkında çok sayıda bilimsel araştırma var.”
LEVENT AĞAOĞLU KİMDİR? 
Şair, yazar ve düşünür Levent Ağaoğlu, 1958 yılında İstanbul’da doğdu.
Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1980) mezunu. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Politikaları ve Kamu Yöneticiliği Bölümü’nde (Yüksek Lisans) çalışmasını tamamladı (1986).
Kıbrıs-Afrin Hattı, Kıbrıs Dünyanın Merkezidir, Düşünce Sizsiniz, Levendname isimli kitapların yazarı Levent Ağaoğlu, İngilizce ve Çince biliyor.

Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here


Most Popular