HomeMAINLevendname Şiirler Söyleşisi

Levendname Şiirler Söyleşisi

Levendname Şiirler söyleşisinde, şiirlerin arka planının üç Akdeniz olgusu olduğu vurgusu yapıldı.

1 Pasifik kıyılarından başlayarak Pasifik Okyanusu limanlarında arasında yoğunlaşan ticaret ve iletişim ardından

2 Türkistan ve Maveraünnehir şehirleri ve nihayetinde de

3 Eski Akdeniz kavramlarının arka planı oluşturduğu dile getirildi.

Bu durumda Türkçe şiirin Macaristan’ın Peç kentinden, Doğu Türkistan’ın Turfan kentine, güneyde Mekke’den kuzeyde Tataristan’ın Kazan kentine oluşan alan içerisinde kendisine şiir kolonileri oluşturduğu anlatıldı.

Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Aynur Muslu, şairler Gönül Dilek, Özcan Ünlü ile felsefeci Emel Var şiirleri seslendirdiler. En sonunda şiir atölyesi çalışmalarının başlatılarak her ay düzenlenmesi önerisi ele alındı.

 

Levent Ağaoğlu yanında getirdiği Firdevsi’nin Şahname şiir destanı, Yusuf Has Hacip’in Kutadgu Bilig, Yunus Emre Sözlüğü ve Shakespeare Sözlüğü kapsamlı kitaplarına referanslar vererek, Türk şiirinin de İran ve Büyük Britanya örneklerinde olduğu gibi ulusal ve uluslararası düzlemde kendisine güçlü bir alan yaratması gereğinden söz etti.

Türk şairlerinin Türkiye dışında oluşturduğu koloniler, Tuna nehri, Adriyatik kıyıları, Akdeniz, Adalar Denizi, İyon Denizi, Karadeniz kıyıları ve Nil nehri kıyıları, Doğu Akdeniz, Levant ve Kuzey Afrika kıyılarındaki şehirler ve limanlar, Suriye ve Irak‘taki Fırat, Dicle nehirleri kıyıları, Hazar denizi kıyıları, Maveraünnehir (Seyhun, Ceyhun) kıyıları, Basra körfezi kıyıları, Volga nehri,  İndus ve Yamuna nehirleri, Doğu Türkistan’daki vaha kentler, Yenisey, Orhun, Selenga, Tola ırmak kenarlarındaki şehirler ve yerleşim yerlerinde söz konusu olmuştur.

https://www.instagram.com/reel/C0q6IFTCbBL/

https://www.instagram.com/reel/C0rLelGiDZu/?igshid=ZDE1MWVjZGVmZQ%3D%3D

 

 

 


Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular