HomeBEYOND TURKEYİslam neden siyasallaştırıldı

İslam neden siyasallaştırıldı

Birinci Dünya Savaşı neticesinde İngiltere tarafından Osmanlı imparatorluğundan kopartılarak kendilerine devletler kurulan Arap ülkeleri ikinci Dünya Savaşından sonra ise ABD tarafından projelendirilen Büyük Orta Doğu ve Siyasal İslam doktrini kapsamına alınmışlardır.
İngiltere’nin hesabını hesabı buralardaki petrol kaynaklarına özellikle el koymak idi. ABD’nin hesabı ise çok daha stratejik bir hesap idi. Yalta konferansında dünyayı birlikte paylaştıkları Rusya’ya karşı İslami bir yeşil kuşak projesi kapsamında kullanmak, daha sonra ise 1972 yılında Nixon’ın ziyareti ile başlattığı Çine açılım politikasının neticesinde, Çin’e karşı aynen nüfus boyutundaki İslam’ı kullanmaktı.
Türkiye bu siyasallaşmada, dinin siyasallaşmasında merkez bir coğrafya ve ülke konumunda değerlendirilmiş, ABD kaynaklı darbelerden sonra Siyasal İslam sürekli büyütülmüştür.
Cumhuriyetin 100.yılı itibari ile gelinen noktada ise Amerikan darbelerine alet olan Türkiye kendi yön ve doktrini tekrar gözden geçirmek değerlendirmek konumundadır.
Atlantik ötesi bir gücün paravanı mı olmak, yoksa kendi doktrini ile içerisinde yer aldığı Avrupa ve Asya kıtalarını kendi liderliğinde birleştirmek mi. Türkiye devleti bu seçimi yapmak zorundadır.

Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular