HomeMAINAkılsızlaştırma ve Felsefesizleştirme

Akılsızlaştırma ve Felsefesizleştirme

Dilimizde klişe olarak kullanılan bir kalıp da felsefe yapma.
Bilinmez ki felsefe akılın en büyük bir ürünüdür ve felsefe yaparak dünyalar fethedilmiştir. Fatihlerden büyük İskender’in hocası filozof Aristoteles‘tir. Kendisinden savaş sanatı dersleri alarak dünya tarihinde ilk kez Savaşı bir döğüş olmaktan çıkartmış, strateji haline dönüştürmüştür Aristoteles. Ve bu sayede İskender, Büyük İskender olmuş, Hindistan‘a kadar fetihler yapmıştı. Anadolu’nun idari düzenini de Büyük İskender meydana getirmişti.
Yine İngilizler dünyayı felsefe yaparak yönetmektedirler, bugün kapitalizm bir İngiliz felsefesidir ve tüm insanlığa hakim bir sistemdir. Gene felsefe yaparak dillerini dünyaya hakim kalmışlardır. Bizleri felsefesizleştirmenin yolunu ince yöntemlerle tespit etmişler ve ilerlemişlerdir.
Felsefe Türklerin zihninde boş bir uğraş olarak gözükmektedir, fakat bilmeyiz ki ikinci Aristoteles olarak anılan Farabi bir Türk’tür. Fakat Farabi‘yi esas alacak bir Türk Fatih çıkmamıştı, eğer çıkmış olsaydı şu an Türklerin toprakları, Ruslar ve Çinliler tarafından işgal altında bulundurulamazdı.
Türkiye’de felsefesizlik, Cumhuriyet yönetimine aksetmiş ve kurucu lider Atatürk’ün bütün çabalamalarını rağmen ölümü ile birlikte Cumhuriyet, 20.yılın ardından 1943 yılında bir Yeşil kuşak/ Siyasal İslam/ Büyük Orta Doğu Projesi’ne dönüştürülmüştür.
O halde aslolan felsefenin öncülüğü ve oyun kuruculuğudur.

 

 


Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here


Most Popular