HomeBEYOND TURKEYHindistan, ASAM

Hindistan, ASAM

 

Bu toplantıların yeniden başlaması yani göz göze, diz dize insan sıcaklığı içerisinde hani Amerikalıların dedikleri olayı biz burada düşünce gücü olarak kullanmış oluyoruz ki bu uzun toplantılarında bunun olmadığı ve yaşanmadığını tekrar canlı canlı burada müşahede etmiş olduk.

Türker Bey’e çok teşekkür ederim. Şimdi neden teşekkür edeceğim? Şaban Bey’in bıraktığı yerden devam edeceğim. Hindistan’ı burada andığınız için. Şimdi biz burada birtakım böyle rektörler falan kuruyoruz. Amerika diyoruz.

Kaynatıyoruz da Türkiye nerede? Türk devletler teşkilatı nerede? Hindistan nerede? Afrika nerede? Afrika’nın nüfusu şu an bir buçuk milyar. Ama yüzyılın sonunda dört milyar
askerler eşitledi nüfusu. Yani Afrika’dan şu an hiçbir şey olmayabilir ama Afro Asya dediğimiz yerler ben ona Afrasya  diyorum. Şimdi şöyle bir yapı düşündüm ben kafamda.

Türkiye bir üçgen. Türkiye Türkistan biz böyle hani ülkeleri anlıyoruz ama ben onu bir bütün olarak düşünüyorum. Türkistan, Türk Cumhuriyetleri falan değil. Ha diyeceksek
Türk devletler teşkilatı bu Ukrayna krizinde neredeydi? Polonya çağrıldı bizim tarafımızdan da. Türk Devletler Teşkilatı çağrıldı mı? Yok.

Türkiye, Türkistan, Hindistan.
Bu üçgen. Hindistan nedir? Hindistan Türkistan’ın güneydeki komşusudur. Doğu Türkistan’la, Pakistan sınırdaştı. Şimdi biz bu gücü yani güneyden kuzeye ve oradan da batıya, Türkiye’ye doğru neden bir denklem kurmuyoruz?

Çok fazla Çin konuşuyoruz. Şaban Bey’e aynen katılıyorum. Ben orada beş sene yaşadım. Onlar daha lezzetli olur diye canlıları sıcak suyun içinden canlı canlı atarlar.
Bizim üzerimizde Çinliler tarafından bu test edilmektedir. Biz onun için bu coğrafyaya geldik, kendimizi kurtardık. Bizim gücümüz güneyde Afrika yine güneyde Hindistan

Hindistan nedir? Amerika’daki bütün teknoloji şirketlerinin on beşini CEO’ları Hindistan Hintli’dir. Bunların çünkü genetik olarak matematiğe çok yatkın sıfırı keşfeden insanlar var. O açıdan bizim gücümüzü Amerikalı bir profesör vardı Hoffmann geldi beş altı yıl önce Odalar Birliği’ne de danışmanlık yaptı. Siz dedi yanlış yere bakıyorsunuz. Hep dedi Çin’e bakıyorsunuz.

Ben bunu kendime çok önemsedim. Çin’e bir şey satalım edelim eğilelim. Bugün Çin’e sattığımız iki milyar dolar aldığımız yirmi milyara yakın. Bizim satabileceğiniz yer Hindistan’dır, ilişki geliştirebileceğimiz yer. Çünkü orada urdu dili konuşulmaktadır. Şirinevler’de bir Pakistanlı geldi arkamda.  Türkçe kelimeleri kullanıyor dilinde. Ha bildiğimiz kelimeler. Urduca üzerinden dildaş’ız Hindistan’da.

Şimdi İngiltere çok konuşuldu burada. Hong Kong Adası’na ki siz düşünün biz İstanbul yarımadasını surlarla çevreli yarımadayı bedelsiz teslim ediyoruz. Olabilir mi böyle bir şey? Mümkün değil.

İngiltere Hong Kong adasını ki arada bir sözleşme anlaşma falan yok. O söylenildi doksan yedide teslim edilen yer. O sınırdaki bir anlaşmalı bir yerdi, sözleşmeli bir yer. Sözleşme süresi bittiği için teslim kendisine ait olan bir adayı teslim etti. Evet. Biz bunu sormalıyız. Neden teslim etti diye. Bugünler için teslim etti.

Yani bu bahsettiğim üçgen Türkiye Türkistan, Hindistan, kafiyeli de gidiyor. Bu çalışabilir mi? Çok teşekkür ederim. Bence potansiyel var. Ama bu önemli olan
Siyasi olarak biraz daha fazla ciddiye almamız lazım ve daha fazla emek sarf etmemiz lazım.


Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular