HomeMAINDünya Dili Türkçe

Dünya Dili Türkçe

Sevgili dostlar merhaba Bugün 27 Aralık2022

Artık 2022’ye güle güle deme vakitlerindeyiz. 2023’e doğru çok az bir süre kaldı biz sizlerle konuşacağımız konu yabancı dillerdeki Türkçe. Dilimiz çoğunlukla Türkçe konuşurken İşte biz Farsça ve Arapça‘dan çok sayıda kelimeler almışız tarzında bir hayıflanmamız söz konusudur. Ama bu arada söz konusu olan başka bir gerçek var o da bilgi eksikliği.

Profesör Dr rahmetli Kovit hastalığında kaybettik kendisini. Günay Karaağaç hocamızın Verintiler Sözlüğü isimli kitabı Türk Dil Kurumu yayınlarından çıkmıştı ve bu kitap 965 sayfadır. Bakın dostlar 18 dile verdiğimiz kelimelerin o dillerdeki anlamlarının sözlüğüdür.

Örneğin benim adım olan Levent 8 tane dile verilmişti çoğunlukla Balkanlardaki diller Arnavutça ile başlayıp Yunanca ile biten alfabetik olarak söyledim başka dillerin içerisine girmiştir Levent. Oralarda onların kendi dillerinde anlamlar kazanmıştı. Şimdi buraya baktığımız zaman biz 18 ülke ve 5 kıtadan bahsetmektedir bu kadar Türkçemiz zengin ve gezgin bir dildir. Özellikle de Balkanlar bölgesinde Rumeli’de çok yaygın olarak.

Ama bunun yanına biz İngiltere, Çin, Arap Yarımadası Arapça, Çekçe, Almanca, Fransızca, İtalyanca dillerini de eklediğimiz zaman dilimizin yaygınlığını görmekteyiz. Özellikle de bu kelimelerin yaygınlığı yiyecek, içecek ve giyim kuşamla ilgili ağırlıklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bizim ilk yazılan eserimizin adıdır da Kutadgu Bilig kutlu eden mutlu eden bilgi. Eğer biz bilgi sahibi olduğumuz zaman kendimizle tanışmış olacağız ne denli güçlü bir dil ve kültüre sahip olduğumuzu başka dillerde yaşadığımızı öğrenmiş olacağız.

Örneğin ben Üsküp Makedonya 2005 Şubat ayında gitmiştim. Orada çarşıda Bit Pazar Türk kesiminde Türk Mahallesi‘nde diyelim orada gittiğim dükkanlarda Türk olmayan esnaflar da vardı anında Türkçe konuşuyorlardı yani meydanda yürürken 2 tane Makedon karıkoca yürüyorlardı ve “Hayde Hayde” nidalarını sözcüklerini kullanıyorlardı kendi dillerinde konuşurken. Bu bizim dilimizin ne kadar etkin bir dil olduğunu göstermektedir eğer biz bunun bilgisine sahip olursak kendimiz de bununla gururlanmış ve dilimizde yabancı kelimelere kullanmaktan çekinerek onlara kendi dilimizdeki kelimeleri aktarmış olacağız.

Türkçe 58 ülkede konuşulmaktadır ve dünyada Exonym dedikleri başka bir dilin bulunduğu ülkenin dışındaki bir ülkede yer adı olarak kullanılması konusu 100 ülkede Türkçe yer adları söz konusudur ve bu 7500 tane yer adına tekabül etmektedir. Türkçe o denli yaygın bir dildir ki İngilizceyi de ikinci sıraya itmiştir. Hani dünyada “üzerinde güneş batmayan imparatorluk” olarak adlandırılan İngilizce‘nin de önündedir yani o anlamda aslında Türkler ve İngilizler dünyanın her tarafına adım atmış kültürlerini de oraya taşımış insanlardır, milletlerdir. Biz bunun bilincinde olursak bu şekilde de kendimizle gururlanmış olacağız.

2023 geldi devletimizin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılını kutlayacağız. Önümüzdeki yıl Cumhuriyetimizin 100.yıl marşını da hep birlikte gururla söylemiş olacağız.

İyi seneler Sevgili dostlar hoşça kalın iyi yıllar diliyorum hepinize hoşçakalın.


Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular