HomeMAINAvrasya Bir Vakfı Yalçın Koçak Kayıp Haklar Hukuku Ödülü

Avrasya Bir Vakfı Yalçın Koçak Kayıp Haklar Hukuku Ödülü

Avrasya Bir Vakfı Yalçın Koçak Kayıp Haklar Hukuku Ödülü Avrasya Bir Vakfı Yalçın Koçak Kayıp Haklar Hukuku Ödülü

Kayıttaki Zaman Aralığı
1:36:39 – 1:46:00

Yalçın Koçak ağabeyle benim tanışmam 2013 yılında Avrasya Bir Vakfına ilk ziyaretimde Ekim. Batı Trakya Türk Cumhuriyeti 1913’te kurulmuş 100. yıl kutlanacak o vesileyle olmuştu. Yalçın Koçak ağabey kendisine yalkuzak derdi, “Levent, ben yalkuzak bir adamım.”

Yalçın Bey O ne demek “Yalnız Kurt, bu çok önemli, sen de öyle ol çünkü ben bir takım şeyleri neticede tek başına yapmayı öğrendim”. Bana da Ağasofya şeklinde hitap ederdi.

Şimdi Yalçın abinin burada ben bir özelliğini dile getirmek istiyorum. Kendisi tek başına Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti idi. Bir neden, iki ayak da vardı kendisinde hem anne tarafı Bulgaristanlıydı Pravadi. Baba tarafı da Karadeniz. Bu cemiyet bizim Cumhuriyetimizi kuran cemiyet. Nasıl bir cemiyetti, Yalçın bey bu cemiyeti nasıl devam ettirdi?

Bu beş altı kitabın arkasındaki kavram, kayıp haklarımızın hukukudur. Yalçın bey bunu savunan bir insandı. Kayıp haklarımızın geri alınması için yazdı bu kitapları. Şahsen iki dakika içinde burada dile getirebileceğim bir kendi kitaplığının Avrasya Bir Vakfı bünyesinde himaye altına alınması, oranın bir fidelik haline getirilmesi. Bir öneride bulunacağım yönetim kurulunun dikkatine. Bu bina da zaten benim bildiğim Yalçın bey, Mehmet Tortop bey (Zenon) ile birlikte yapmışlar, bir teknoloji ile yapılmış bu yapı. Yalçın beyin burada da büyük katkısı vardı.

Ödül, iki yılda verilecek bir ödül, kayıp haklarımızın geri alınması ödülü. Şimdi buradan kastımız nedir?. Şimdi Türk Devletler Teşkilatı neticede kuruldu ama o 8 üyeli bir teşkilat, aysbergin suyun üzerinde gözüken kısmı. Fakat 58 ülkede dilim konuşulmaktadır. Türkçe 58 ülkede konuşuluyor, bugün İngiliz’in Commonwealth’i, Fransızın Frankofon’u var. Peki Türkofon niye yok?. İyi tamam biz 8 tane ile gözüküyoruz 50 tanesi suyun altında olsun, ama bu 58 tanesinde de bizim, bu ülkelerde de kayıp haklarımız var.

Yalçın Bey’in, şimdi biz geçmişi konuştuk vefa olarak kendilerini andık, ama geleceğe uzanacak Yalçın Bey’in hatırasını devam ettirmek, bu Kayıp Haklar Ödülünün getirilerek iki senede bir, ve bu vakfımız açısından da büyük bir şeref olur. Tekrar anılması için Şaban Bey’e de özellikle teşekkür ediyorum.

Levent Ağaoğlu, Avrasya Bir Vakfı Mütevelli üyesi

 


Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular