HomeREADERSPHILOSOPHY & WISDOMDil ve Düşünce, Doğan Göçmen

Dil ve Düşünce, Doğan Göçmen

İlksel olan o zaman düşüncedir. Bir şeyin kalıba dönüşebilmesi için onun bir öncesinin olması gerekiyor. Dil burada düşüncenin kalıba getirdiği yerdir dil. Düşüncenin görünür olduğu yer de dildir, forma bürünüyor çünkü.

Hocam Levent bey de demiş ki Türkçenin içinde bu bir serzeniş aslında Türkçenin içinde yabancı sözcüklerin çokluğuna karşın neden yabancı diller konusunda ilgisiziz. gerçekten aslında temel sorun da buydu sevgili Doğan hocamızı bir anlamda rahatsız etmemizin temeli de buydu.
Doğan Göçmen: Aslında Levent bey çok önemli bir konuya dikkat çekiyor. Kendisine çok teşekkür ederim sosyal medyadan kendisi ile tanışırım. Levent bey aslında bizim de bu sohbetimizde dikkat çekmediğimiz bir konuya dikkat çekiyor. Başka dilleri öğrenmek aslında aynı zamanda kendi dilimizi de iyi anlamak anlamına gelir diyor ki çok doğrudur. Bazen ben Almanca’dan veya Fransızcadan işte İngilizceden bildiğim dillerden düşündüğüm zaman Türkçe bir sözcüğü bazen daha iyi anladığımı anlıyorum mesela. Levent Bey’in bu bakımdan gerçekten orijinal bir katkısı var bu sohbetimize. Kendisine teşekkür etmek gerekir.

Subscribe For Latest Updates
And get notified every monday at 8:00 am in your mailbox
RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular